Készítettünk már korábban is házi sajtot, de most teljesen másképp készítettünk hasonló házi sajtot. Az én drága feleségem ugyanis rátalált az interneten Panni Sajtműhelyére, és addig-addig nyaggatott, míg rendeltünk egy sajtkészítő csomagot, ami néhány napon belül meg is érkezett. Kalap le Panni előtt, mert ez tényleg egy sajtkészítő csomag. Amellett, hogy három különböző sajt elkészítéséhez kaptunk sajtkultúrát, még számos eszköz, kiegészítő is volt a csomagban. Kaptunk tejoltót fényvédő barna üvegben, kaptunk egy 5 ml-es fecskendőt a tejoltó adagolásához, kaptunk három különböző méretű sajtformát, kétféle sajtbevonó viaszt, egy sajtkendőt...
Emellett rendeltünk egyet Panni sajtos könyveiből is; a Házi sajtkészítés című könyvét választottuk, amely nagyon szép, igényes munka tele sajt receptekkel, sajtkészítési leírásokkal, tippekkel, trükkökkel...
Mindezek után nem volt más dolgunk, mint beszerezni egy jó nagy adag friss, fölözetlen, házi tejet, amelyet még nem hőkezeltek, ugyanis - mint azt Panni könyvéből megtudtuk -, a tejalvadáshoz feltétlen szükséges a tejben található kálcium, ami 70 fok felett kicsapódik. A hőkezelésekor pedig ennél jelentősen magasabb hőmérsékletre melegítik a tejet, így a hőkezelt tej már nem alvad meg. Ezért mi - ahogy Panni is - a friss tejet ajánljuk a legnyugodtabb szívvel. :-) Felkerestük hát a legközelebbi termelői piacot, és vettünk kilenc liter termelői tejet (az eredeti recept 10 literhez készült, de mint kiderült, a mi legnagyobb fazekunk csak kilenc literes :p).
Hozzávalók a friss házi sajthoz:
- 9 liter tej
- 4 ml tejoltó
- csokor friss kapor
- kevéske friss petrezselyem levél
- 3-4 gerezd fokhagyma
- fűszerpaprika (ezzel csak a felszínét színeztük meg kissé foltokban)
Friss házi sajt elkészítése:
A tejet öntsük egy fazékba, majd lassan melegítsük fel 38 fokosra. Adjuk hozzá a tejoltót, és alaposan keverjük el. Ezt követően nagyjából 20-25 percig pihentessük, de fontos hogy eközben tartsuk a 38 fokos hőmérsékletet. Ha ezzel megvagyunk, látni fogjuk, hogy a tej szépen megalvadt. Most jöhet az alvadék felvágása. Ehhez többféle eszköz is rendelhető Pannitól. Nagyjából 2x2 cm-es darabokra kell vágni az alvadékot, amit mi a legnagyobb konyhakésünkkel végeztünk el. Amint sikeresen elvégeztük ezt a feladatot is, hagyjuk 20-25 percig ülepedni, majd jöhet a sajt formázása. A savót szedjük le a tetejéről. Ezt a legkönnyebben úgy végezhetjük el, hogy alvadék ne kerüljön bele, hogy egy kisebb szűrőt beleengedünk a savóba, majd a szűrőből merőkanállal elkezdjük kimerni a savót.
Amikor már nem tudunk több savót leszedni ezzel a módszerrel, akkor az alvadékot a szűrőbe szedjük. Lassan, egyenletesen kipréselünk belőle annyi savót, amennyit csak tudunk. Amikor már szinte nem is tudunk több savót kipréselni, hozzákeverjük az apróra vágott fűszereket, és alaposan elkeverjük. Fűszerezés tekintetében bátran engedjük szabadjára a fantáziánkat! Ezt követően tegyük át egy sajtformába, igazgassuk el benne, majd súlyozzuk le. A súly annyi legyen megközelítőleg, mint a sajt súlya.
A készülő sajtot időnként meg kell forgatni, hogy egyenletesen préselődjön. Panni receptje szerint 10-20-30-60-120-240 perc elteltével egy-egy fordítás, és így tovább folyamatosan. Mi 24 órán keresztül prés alatt tartottuk, de utólag már tudjuk, hogy így a mi ízlésünknek már kicsit száraz sajt lett, ezért legközelebb nem préseljük eddig. De akármeddig is préseljük, a készítéstől számítva legalább 24 órán keresztül legyen szobahőmérsékleten, hogy savanyodni tudjon a sajtunk.
Ha készen vagyunk, jöhet a sófürdő. Ennek legfőbb szerepe, hogy leállítja a savanyodási folyamatot a sajtban, valamint ízesíti is sajtunkat. A sófürdőhöz 20%-os sóoldat szükséges, ami azt jelenti, hogy literenként 20 dkg nem jódozott sót keverjünk el sima csapvízben. Akkora edényt válasszunk, amiben a sajt tud a víz felszínén lebegni anélkül, hogy hozzáérne az edény aljához. Ebben a sófürdőben legalább 10-12 órát hagyjuk úszkálni úgy, hogy közben egyszer megfordítjuk benne a sajtot. Attól függően, hogy mennyire szereted a sajtot, akár tovább is benne hagyhatod. Nem kell megijedni, nem fog a sajt szétázni, csak szépen lassan elkezdi felvenni a vízben lévő só egy részét.
Miután kivettük a sajtot a sófürdőből, egy nagyjából 85% páratartalmú helyiségben érleljük egy hétig natúr, kezeletlen fa deszkán (nekünk ez egy kisebb vágódeszka volt, amelyen csak zöldségeket szoktunk vágni).
Az elkészült sajt sokáig eláll a hűtőben, és kiváló kiegészítője lehet a reggeliknek. Nekünk nagyon ízlett. Mindenkinek kellemes sajtkészítést kívánok! :-)
Terjesztés: ha elviszed a receptet, kérlek jeleníts meg egy hivatkozást, hogy itt találtad. Köszönöm előre is. 💚 Nyilván te sem szeretnéd, hogy csak úgy elvigyék a munkádat szó nélkül, miközben te több órát dolgoztál vele! A képeket pedig kérlek, csak egészében használd fel, ne vágd le róla a logókat, mert szerzői jog védi őket. Legyünk egymásra tekintettel! 😊
Megjegyzések
Megjegyzés küldése