Annyira finom meggy volt, hogy azt elképzelni sem lehet. Siettem is haza vele, mert az én drága feleségem akkor már az előkészületeket végezte: elpakolt a konyhapultról, kimosta az üvegeket és a tetőket, tisztába tette, és megetette a kilenc hónapos gyermekünket, stb. Így lett, hogy idén tizenöt üveg meggybefőttet sikerült eltennünk, ami nekünk hármunknak bőven elég lesz a télre. Ezzel amúgy nagyon nagy szerencsénk volt, mert egy igen kedves ismerősünk felajánlotta, hogy náluk megszedhetjük a meggyfát, de amikor éppen ott lett volna az ideje a szedésnek, sehogy sem akart összejönni rá egy fél nap szabadidő, így az annak ellenére, hogy nagyon vártuk már, elmaradt (ennek ellenére is szeretnénk megköszönni neki a felajánlást, a többi nem rajta múlott). És akkor jött a véletlen, hogy rátaláltam a fent említett árusra... :-)
Hozzávalók 10 db 720 ml meggybefőtthöz:
- 5 kg szép, nagy szemű meggy
- kristálycukor
- csapvíz
- nátrium benzoát (opcionális)
Meggybefőtt elkészítése tartósítószer nélkül:
Mire ezzel végzünk, bizonyára felforrt a víz is. Egy teljesen tiszta merőkanállal kezdjük el szedni a forró lét az üvegekbe, majd lazán tegyük rájuk a lapkákat. Még ne zárjuk le. Vegyünk egy lábast, amibe belefér több üveg is, majd az aljára terítsünk le egy konyharuhát. Tegyünk annyi üveget a lábasba, amennyi belefér, majd körülötte is töltsük fel forró vízzel. Tegyük oda melegíteni, és amikor már az üvegekben is gyöngyözik a lé, akkor szorosan zárjuk rá a tetőt, vegyük ki a léből, és tegyük egy napra takarók közé dunsztolódni. Ezt a folyamatot végezzük el a többi üveggel is. Másnap a dunsztból kivéve mehetnek a kamrapolcra.
Megjegyzés az opcionális nátrium benzoáthoz: Akinek nincs lehetősége/helye/ideje a dunsztolással járó macerákhoz, és nem ódzkodik a tartósítószerektől, az kihagyhatja a dunsztolást (itt kérek meg mindenkit előre, hogy hagyjuk a "ha tartósító nélküli recept, akkor mit keres benne ez a rész" című megjegyzéseket. A recept alapvetően tartósítószermentes, csak megemlítjük, hogy azzal is el lehet készíteni). Ők a forró vizes lábasból való kivétel után tegyenek egy késhegynyi nátrium benzoátot az üvegekbe, majd jól zárják rá a tetőt.
De amennyiben lehetőségünk van rá, készítsük befőttjeinket (is) tartósítószerek nélkül. Mindenkinek kellemes meggybefőzést kívánunk. :-)
Terjesztés: ha elviszed a receptet, kérlek jeleníts meg egy hivatkozást, hogy itt találtad. Köszönöm előre is. 💚 Nyilván te sem szeretnéd, hogy csak úgy elvigyék a munkádat szó nélkül, miközben te több órát dolgoztál vele! A képeket pedig kérlek, csak egészében használd fel, ne vágd le róla a logókat, mert szerzői jog védi őket. Legyünk egymásra tekintettel! 😊
Remek
VálaszTörlésKöszönjük! :-)
TörlésKöszönöm☺
TörlésÉn azzal a különbséggel készítem, hogy a gyöngyöző vízben a lezárt kupakkal (a víz a tető széléig érjen,) kb 15-20 percig gyöngyöző vízben főzöm úgy, hogy a tetőt is locsolom, hogy vákuum keletkezzen. Ezt követően kb 20 perc alatt először óvatosan, majd gyorsabban cserélve a vizet lehűtöm, letörlöm, és a polcokra rakom. Így nem kell dunsztolni szárazban, mert a 20 perces gyöngyöző (kb. 90 C-fokos)vízben ez megtörténik. kb. 20 éve így készítem a meggyet, cseresznyét, uborkát. (nem puhul meg.)
VálaszTörlésMi jobban szeretjük a száraz dunsztot, ha nem teszünk bele tartósítószert, mert hosszabb ideig van kitéve a hőhatásnak. Egyébként a vákuum nem attól alakul ki, hogy locsoljuk a kupakot, hiszen a száraz dunsztban sincs locsolva, mégis vákuum lesz az üvegben. Az attól lesz, hogy a meleg dolgok mindig nagyobb térfogatúak, ezért amikor lehűl a befőtt, odabent mindennek csökken a térfogata, és szeretne levegőt beszívni, de nem tud, mert a kupak nem engedi. Ehhez nem kell locsolni a kupakokat. :-)
TörlésLegegyszerűbb, ha enyhén cukros vízben dobod a gyümölcsöt és mikor elkezdene forrni kiszeded szűrőkanállal az üvegekbe. A lével, amiben főzted ráöntöd és szorosan rácsavarod a tetőt. 5 percig fejre állítod és mehet a száraz dunsztba. Mindig így teszem el tartósítószer nélkül és kivétel nélkül mind eláll.
VálaszTörlésSzervusz! Ne haragudj, de nekem ez nem tűnik egyszerűbbnek. Egyik oldalon ott a mi módszerünk:
Törlés- meggyet be az üvegbe
- meggyre rászórni az üvegben a cukrot
- sima csapvizet forralni
- a csapvizet rámerni a meggyre, és lezárni
az edényt elég megszárítani, hisz sima víz volt benne, és már mehet is a helyére. Merőkanállal ugyanez a helyzet. Nem cukros ragacsos minden, nem kell mosogatni. ;)
A másik oldalon ott az általad leírt módszer, ahol a lábas is, a merőkanál is csupa cukros ragacsos. Ha töltés közben melléfolyik a lé (megesik), akkor ott is minden cukros ragacsos. Ha kész vagyunk, lehet mosogatni, konyhapultot törölgetni. Nekem a mi módszerünk lényegesen egyszerűbbnek tűnik. És így ha megmarad a felöntőléből, akkor nem cukros vizet öntök a csapba. :-)
6 kg meggy ment a kukába mert most lusta voltam szirupban megfőzni és aztán üvegekbe mérni a meggyet. 30 percig főztem üvegestől és hagytam kihűlni abban a vízben amelyikben üvegestől főtt. Mind felpuffadt rá néhány napra. Nekem a Névtelen módszere vált be, anyukám is így rakja csak gondoltam könnyítek a munkámon, hát többé nem fogok.
TörlésEzzel a modszerrel cseresznyet el lehet-e tenni??? 😊 vagy esetleg van-e jo tippetek hogyan kezdjek hozza? 😁
VálaszTörlésMi sosem teszünk el cseresznyét befőttnek, mert a cseresznyének szinte semmi íze nem marad befőzve. De alapjában véve igen, ugyanezen recept alapján a cseresznyét is el lehet tenni. :-)
TörlésEn sem akartam,de a parom ragaszkodik hozza, ugyhogy nincs valasztasom 😁
TörlésGlicint is lehet használni cukor helyett?
VálaszTörlés