Íze kellemesen savanykásan édes. Leginkább a Granny Smith almáéhoz tudnám hasonlítani, csak annál édesebb. Volt egy kesernyés mellékíze is, de volt egy olyan gyanúm, hogy ez csak a héja miatt van. Ez be is igazolódott, amikor meghámozva ettem - már itthon. Mert hogy igen, egy kisebb szatyrot megszedtem vele, hogy majd valamit készítek belőle. Hogy befőtt vagy kompót, vagy netalántán sütemény lesz-e belőle, még fogalmam sincsen. Egyelőre egy műanyag rekeszbe tettem őket, és ott várják további sorsukat...
Fája nem túl magas, nagyjából öt-hat méter magas lehetett. Kusza, sok-sok ággal. Törzse már a föld fölött nem sokkal elágazott, levelei sötétzöldek.
Már más is kereste ennek az almának az adatait: www.gyulavaros.hu
UPDATE 2013.09.04. - Almabor lesz belőle, legalábbis reményeink szerint. A projektet megkezdtük, amint elkészül, jön a blogbejegyzés is. Addig is a folyamatot fotók formájában nyomon követhetitek facebook oldalunkon.
UPDATE 2013.10.08. - Almabor lett belőle. A receptet itt lehet elolvasni: Almabor zamatos piros díszalma hibridből - házi bor
UPDATE 2013.12.04 - Időközben véletlenül rátaláltam az interneten a DMKert Kft. honlapjára, ahol számos gyümölcsfa és egyéb növény között ráakadtam egy megszólalásig a poszt alanyát képező almára hasonlító gyümölcsöt, amely a Simontornyai véralma nevet viselte. Felvettem a kapcsolatot a kertészettel, ahonnan hamarosan meg is érkezett a segítőkész válasz a gyümölcsfa eredetét illető kérdésemre Dlusztus Miklós okleveles kertészmérnöktől:
"Ezt a véralmát nagyon régóta, már a Kertészeti Egyetemi tanulmányaim óta ismerem (1993-ban végeztem), ott az arborétumban volt egy Malus 'Roberts' nevű fajta, ami ugyanilyen volt. Később ez kissé feledésbe ment. 5-6 éve egy kedves ismerősöm fedezett fel egy fát Simontornyán, ami a képen is látható termést hozza, nincs kizárva, hogy ez egyezik az anno Malus 'Roberts' néven ismert fajtával. Egyes gyűjtők szerint ugyanakkor ilyen véralmák régebben is léteztek, Sára János (Pécel) szerint már az 1800-as években is Oroszországban, ahonnan nyilván eljuthatott hozzánk is. Legújabban pedig nyugati nemesítőműhelyek kapták fel a témát, nagyobb, és édesebb termésű véralmákat nemesítve, de én Lengyelországban is láttam ottani, saját nemesítésű véralmát! Összegezve szerintem a Simontornyai Véralma-ként ismert fajtának a legsötétebb, gyakorlatilag bordó, a húsa, így valószínűleg ez tartalmazza a legtöbb antioxidánst is. Felhasználását tekintve szerintem egyelőre eléggé kihasználatlanok a fajtában rejlő lehetőségek! Mi egyébként szaporítjuk, és minden évben árusítjuk is konténeres oltványait! Jelenleg éppen kifogyott, de május végétől ismét kapható lesz."
Terjesztés: ha elviszed a receptet, kérlek jeleníts meg egy hivatkozást, hogy itt találtad. Köszönöm előre is. 💚 Nyilván te sem szeretnéd, hogy csak úgy elvigyék a munkádat szó nélkül, miközben te több órát dolgoztál vele! A képeket pedig kérlek, csak egészében használd fel, ne vágd le róla a logókat, mert szerzői jog védi őket. Legyünk egymásra tekintettel! 😊
Malus x purpurea, - díszalma
VálaszTörlésIgen, én is arra gondoltam, hogy piros díszalma, de akárhány fajtaleírást olvastam, mind apró, alig 2-3 cm-es gyümölcsöket írtak. Ezek meg - mint ahogy a képen is látszik - átmérőre egy boros dugó méretéhez állnak közel. Van kisebb is, meg nagyobb is. Így hiába kerestem, de a pontos fajtaleírást és nevet nem sikerült megtalálnom. De azért köszi a segítséget, még próbálkozom majd. :-)
TörlésHa nem vágod fel, szilvának nézem ;-)
VálaszTörlésUgye? Nekem is ez volt az érzésem elsőre, mikor megláttam: De szép szilva! Csak nem stimmeltek a levelek a fán a szilvához. :-) Aztán közelebbről már láttam, hogy ez alma, nem szilva. :-)
TörlésÉletünk pálinkája a Zentáról származó véralma, igazi pálinkaguruk is elismeréssel nyilatkoznak róla - de eddig még nem láttam az eredeti gyümölcsöt képen sem. Köszönöm! :)
VálaszTörlésKedves Darpana! Örülök, ha eképpen is segítségedre lehettem! ;)
TörlésHello, merre van ez a fa? Hogy oltóágat szedhessek róla....
VálaszTörlésSzervusz! Már több fácskáról is tudok. A Gellért-hegyit nehezen tudnám leírni, hogy hol van, de van egy a Vérmezőn is a parkban nem messze a Szitakötő játszótértől, és van egy másik is a Hamzsabégi úton a Levendulás Park közepén. Remélem, tudtam segíteni, és megtalálod valamelyiket. :)
TörlésHello, greetings from Poland. Where can I find scions or tree of this beautiful variety?
VálaszTörlésHi! It can be found in quite a few parks in Hungary. I do not know where such is in Poland. :)
TörlésÜdv!Tegnap kerékpároztunk hazafelé Tatárór megálltunk egy diófa mellet.Sajnos a szúrólégy ezt a fát is lerendezte le van feketedve az egész termés.Felnéztem a mellette áló fára és valami szilva szinü termésre lettem figyelmes de ez alma volt. Hoztam belöle pár kilót . Jó hogy rátaláltam erre a bejegyzésre igy kiderült hogy milyen gyümölcsről van szó! Ez a fa Tatabánya Vértesszőlös közti benzinkút mellett található az autópája hìd elötti kerékpár út mellett .
VálaszTörlésIgen, elég sok helyen találtam már ilyen fát én is. Sok alfaja, hibridje lehet, mert találtam már olyat is, minek édes volt a termése, meg olyat is, amelyiknek nagyon savanyú.
TörlésÜdv mindenkinek! Pont a napokban leltem egy fára a barátnőm szomszédjában a ház előtt Hobolban.Egy iskolai modszertani foglalkozáshoz kerestem apró almát, és megengedték, hogy a barátnőm szedjen alóla egy kisebb kosárra való gyümólcsöt
VálaszTörlésRendkívül illatos és ízletes.És gyönyörű!
Igen, elég sok helyen fellelhető.
Törlés