Amúgy az ilyen túlságosan BIO alapanyagnál, amilyen ez is volt, számolni kell a penészedés lehetőségével. Mint fentebb írtuk, sok volt a kukacos és a már romlásnak indult rész. És hiába vágjuk ki, akkor is kerül bele. Amikor ugyanis a késsel átvágjuk a rossz részt, akkor káros mikroorganizmusok ezrei jutnak a kés pengéjére, ami a következő pillanatban az épp részekkel fog érintkezni. Ez elkerülhetetlen. De mivel alapvetően bátor (vagy ostoba) típus vagyok, nem átallottam belekóstolni a megtisztítás után. Finom íze volt. Ekkor úgy döntöttem, nem öntöm ki. Leszűrtem, kifacsartam a gyümölcs pépet, hogy a lehető legtöbb értékes lét nyerjem ki belőle.
Egy tiszta üvegbe öntöttem, majd visszatettem a cserépkályha mellé a sajátos házi kotyogómmal, és vártam... másnapra felhabzott, felfújta a gumikesztyűt, én pedig megnyugodtam. :-) Eközben persze utána néztem az interneten ennek a penész dolognak. megtudtam, hogy előfordulhat, és ha időben észrevesszük, akkor "gyógyítható", ugyanis az élesztőgombák "munka" közben a cukrot átalakítják alkohollá és széndioxiddá, a penész gombák pedig nem szeretik az alkoholt, és oxigén kell az életben maradásukhoz.
Ha valakinek nincs kéznél borászati kotyogó, és szeretné elkészíteni a képen látható házi változatot (előző, piros díszalma hibridből készült vörös almaborunkhoz is ilyet használtuk, és tökéletes lett), akkor azt a következőképp teheti meg: házi módszerként tökéletesen megfelel egy nem púderezett, nem antibakteriális vékony gumikesztyű, egy kis üveg víz és két hajlítható szívószál is. A kesztyű egyik ujját lyukasszuk ki, tegyük bele a képen látható módon a szívószálat, tekerjük körbe tixoval. A szívószál másik végét vágjuk be, majd toljunk bele még egy szívószálat, majd itt is ragasszuk össze tixoval, hogy légmentes kapcsolódási pontot kapjunk. A második szívószál végét pedig engedjük bele az üveg vízbe. Ezzel készen is a kotyogó, a kesztyűt húzzuk az üveg szájára. Amikor a gáz felfújta a kesztyűt, és a nyomás elér egy bizonyos szintet, akkor a szívószálon kijön egy-két széndioxid buborék, ami gluggyogó hangot hallat, így mindig hallhatjuk, hogyan dolgozik a borunk. Amikor ez a hang megszűnik, akkor a zajos erjedés véget ért.
Nálunk a zajos erjedés nagyjából két hétig tartott, majd az azt követő utóerjedés eltartott még vagy négy hétig. A bor még egy hónap eltelte után is pezsgett szépen csendben, azaz még erjedésben volt. Az eltelt hetek alatt többször is belekóstoltunk. Ezt mindenkinek csak tanácsolni tudjuk, mert ha nem tesszük, és megvárjuk míg az erjedés teljesen véget ér, könnyen járhatunk úgy, hogy túlságosan száraz lesz, mert kierjed belőle az összes cukor. Mivel mi alapvetően az édesebb borokat szeretjük, így 2013.11.07-én közbeléptünk, és másfél gramm borkén hozzáadásával leállítottuk az erjedést, majd a másnapra leülepedett bort lepalackoztuk. Öt darab 0.75 literes és egy darab 0.5 literes üveget sikerült megtöltenünk, és maradt még nagyjából másfél deci, amit elnyalogattam. :-)
A teljes folyamat így nagyjából hat és fél hétig tartott, de megérte a munka minden percét, mert igazán különleges és zamatos bor lett belőle a fűszereknek köszönhetően. Mindenkinek kellemes borkészítést kívánunk. :-)
lapcsalád Boszorkánykonyha című lapjának I. évfolyam, 4. számában.
Terjesztés: ha elviszed a receptet, kérlek jeleníts meg egy hivatkozást, hogy itt találtad. Köszönöm előre is. 💚 Nyilván te sem szeretnéd, hogy csak úgy elvigyék a munkádat szó nélkül, miközben te több órát dolgoztál vele! A képeket pedig kérlek, csak egészében használd fel, ne vágd le róla a logókat, mert szerzői jog védi őket. Legyünk egymásra tekintettel! 😊
Tisztelt Medve Zsolt!
VálaszTörlésNekem is megjelent a fent említett penész réteg , viszont lekanalazás és átszűrés után a már csak levet tartalmazó üvegben is megjelent. Az lehetséges hogy nem volt elég meleg helyen tárolva a bor?
Hmm... nem tudom, lett-e hozzáadva élesztő, de ha nem szűnik meg a penészedés, és nem indul be magától az erjedés, akkor érdemes ismét leszedni a tetejéről a penészt, és egy kis élesztő hozzáadásával beindítható az erjedés, ami már önmagától meggátolja a további penészedést...
TörlésÜdv!Az almát benne lehet hagyni forrás közben végig ha nem penészesedik vagy le kell szűrni ahogy Ön tette?
VálaszTörlésBenne lehet hagyni, de akkor sokkal intenzívebb lesz a habzása. De benne lehet hagyni nyugodtan. :)
TörlésÜdv!
VálaszTörlésMi van akkor ha a szűk nyakú ballonba éri utol a penészedés?
Fogjam magán és öntsem át(szűrőn keresztül) egy másik ballonba?
Akkor ki kell önteni a ballonból, a ballont kimosni, átöblíteni borkénes oldattal, az csírátlanítja, majd ha lehet, akkor még menteni a bort. Ha már nem menthető, akkor sajnos csak kiönteni lehet...
TörlésSzia,
VálaszTörlésEngem az érdekelne, hogy 2x5 liter borból mennyi Co2 szabadul fel? Nem gond ha a lakásban forr a bor ilyen kis mennyiségben?
Előre is köszönöm a választ.
Gondolom, azóta már a bor lehet el is fogyott, hogy ezt kérdezted, de azért ha késve is, de leírom a választ. Szellőztess minden nap és nem lesz baj ekkora mennyiségű bor készítésénél. :)
Törlés